Stingray Shelter
Stingray Shelter
CD PC RAL 2004
CD PC RAL 7012
CD PC RAL 3000
CD PC RAL 7001
CD PC RAL 6029
CD PC RAL 4009
CD PC RAL 1021
CD PC RAL 6005
CD PC RAL 5010
CD PC RAL 9007
CD PC RAL 6027
CD PC RAL 2002
CD PC RAL 6013
CD PC RAL 1013
CD PC RAL 3005
CD PC RAL 9006
CD PC RAL 9005
CD PC RAL 5013
CD PC RAL 3003
CD PC RAL 4005
CD PC RAL 6018
CD PC RAL 8017
CD PC RAL 7016
CD PC RAL 9010
CD PC RAL 5021
CD PC RAL 1028
| Additional Products included: | Seating |
|---|---|
| City Design RAL Colours: | CD PC RAL 1013, CD PC RAL 1021, CD PC RAL 1028, CD PC RAL 2002, CD PC RAL 2004, CD PC RAL 3000, CD PC RAL 3003, CD PC RAL 3005, CD PC RAL 4005, CD PC RAL 4009, CD PC RAL 5010, CD PC RAL 5013, CD PC RAL 5021, CD PC RAL 6005, CD PC RAL 6013, CD PC RAL 6018, CD PC RAL 6027, CD PC RAL 6029, CD PC RAL 7001, CD PC RAL 7012, CD PC RAL 7016, CD PC RAL 8017, CD PC RAL 9005, CD PC RAL 9006, CD PC RAL 9007, CD PC RAL 9010 |
| Condition Upon Delivery: | Disassembled |
| Country of Origin: | Denmark, Italy |
| Depth: | 1498 mm, 1798 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated |
| Height: | 2386 mm |
| Includes Notice Board: | Optional |
| Integral Seating: | Yes |
| Length: | 3375 mm, 4325 mm, 5275 mm |
| Lighting: | No, Yes |
| Lowest Roof Height: | 2265 mm |
| Material: | Laminated Glass, Steel |
| Mounting Options: | Root Fixed |
| Roof Type: | Monopitch Roof |
| Type: | Bus Shelter |
Login
Please select your desired product configuration below.
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
It is designed to provide a stylish, weatherproof waiting area for passengers in urban transport environments.
The shelter is made from high-grade aluminium with tempered safety glass panels for strength and durability.
Yes, it offers options for seating, lighting, and branding, as well as multiple finishes to suit your project’s design.
Absolutely. Its curved roof and robust materials provide excellent protection against rain and wind.
It is ideal for city centres, campuses, business parks, and transport hubs to enhance public space design.
ENQUIRY FORM