KS2 Junior Goal Recess 37
KS2 Junior Goal Recess 37
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| Age Suitability: | 9-12 |
|---|---|
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
| Basketball or Netball: | No |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 400 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated |
| Goal Depth: | 400 mm |
| Goal Height: | 1000 mm |
| Goal Length: | 3200 mm |
| Goal Mouth Style: | Recess Goal |
| Height: | 1000 mm |
| Key Stage: | Key Stage 2 |
| Length: | 3200 mm |
| Material: | Steel |
| Mounting Options: | Root Fixed |
| Side Panels: | No |
| Upper Rebound Panel: | No |
Login
£2,581.00
Excl. VAT£3,097.20 Incl. VAT
Installation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
The goal has an overall height of 1000mm, width of 3200mm and a depth of 400mm.
Yes, it is suitable for children aged 7–11 and supports KS2‑level team games such as football and hockey.
It is made from mild steel, fully galvanised and powder coated for excellent weatherproofing, corrosion resistance and vandal protection.
Yes, it is available in a wide range of RAL colours and can include optional target panels or cricket wickets to enhance skill development.
It is designed in accordance with BS EN 15312 and EN 1270, supporting safe use in both supervised and free‑access environments.
ENQUIRY FORM