KS1 Infant Goal Recess 37
KS1 Infant Goal Recess 37
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| Age Suitability: | 5-8, 5-8 Years Old |
|---|---|
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
| Basketball or Netball: | No |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 300 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated |
| Goal Depth: | 300 mm |
| Goal Height: | 700 mm |
| Goal Length: | 2000 mm |
| Goal Mouth Style: | Recess Goal |
| Height: | 700 mm |
| Key Stage: | Key Stage 1 |
| Length: | 2000 mm |
| Material: | Steel |
| Mounting Options: | Root Fixed |
| Play Values: | Competitive Play |
| Side Panels: | No |
| Upper Rebound Panel: | No |
Login
£2,053.00
Excl. VAT£2,463.60 Incl. VAT
Installation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
The goal is engineered for early years play with a 2m width, 700mm opening height, and 300mm recess, creating a compact footprint ideal for smaller playgrounds.
Yes, its child‑centred geometry, tamper‑resistant construction and safe recessed design provide a stable and secure structure appropriate for supervised and unsupervised environments.
The frame is manufactured from mild steel, fully galvanised, and coated with a robust polyester powder finish, giving exceptional protection against corrosion, weather exposure, and vandalism.
A wide choice of RAL colours is available, along with optional target panels or wickets to support gameplay variety, accuracy training, and inclusive participation.
Yes, the galvanised and powder‑coated steel construction provides long‑term, virtually maintenance‑free performance, maximising lifecycle value for education and public‑sector environments.
ENQUIRY FORM