Belgravia Planter
Belgravia Planter
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
|---|---|
| Components: | All in One Piece |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 500 mm, 1000 mm, 1500 mm |
| Diameter: | 500 mm, 1000 mm, 1500 mm, 2000 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated |
| Has Seating: | No |
| Height: | 500 mm, 1000 mm, 1500 mm |
| Length: | 500 mm, 1000 mm, 1500 mm, 2000 mm |
| Material: | Steel |
| Mounting Options: | Free Standing |
| Planter Shape: | Rectangular |
Login
Please select your desired product configuration below.
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
Belgravia is available in steel, timber, GRP, and concrete, with custom powder-coated finishes in a wide range of RAL colours.
Yes, the modular design allows multiple units to be aligned to form enclosed spaces, protective barriers, or pedestrian screens.
All units come with removable liners and drainage holes to support healthy planting and simplify maintenance.
Absolutely—it’s designed for high-traffic public realm settings, adding greenery, colour, and pedestrian separation in streetscapes, plazas, retail areas, and hospitality zones.
Yes, the robust construction, removable liners, and drainage system ensure minimal upkeep and long-term performance in outdoor environments.
ENQUIRY FORM