St Marks Pergola
St Marks Pergola
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
|---|---|
| Condition Upon Delivery: | Disassembled |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 3000 mm, 4000 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated |
| Height: | 2500 mm |
| Length: | 4000 mm, 8000 mm, 12000 mm |
| Material: | Steel, Wood |
| Mounting Options: | Sub Surface Fixed |
| Roof Material: | Multiwall Polycarbonate, Open Beams, Plastisol, Polyethylene |
| Roof Type: | Flat Roof, Open Beams |
| Type: | Outdoor Dining Canopy |
| Wood Type: | Hard Wood |
Login
Please select your desired product configuration below.
£3,564.18
Excl. VAT£4,277.02 Incl. VAT
Installation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
It is designed to create stylish, functional outdoor spaces for schools, hospitality venues, and commercial environments.
The pergola is constructed from high-grade steel with optional timber infills and powder-coated finishes for durability and aesthetics.
Yes, it offers options for bespoke sizing, powder coating in any RAL colour, and integrated features like lighting or green roofing.
No, it is a freestanding structure with secure below-ground fixings, making it ideal for flexible site layouts.
Absolutely. It is manufactured to BS EN 1090 standards for structural integrity and safety.
ENQUIRY FORM