Springwell Picnic Set
Springwell Picnic Set
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
|---|---|
| Backrest: | No |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Diameter: | 2125 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated |
| Height: | 800 mm |
| Material: | Steel, Wood |
| Mounting Options: | Root Fixed, Surface Mounted |
| Number of Seats: | 8 |
| Seating Attached: | No |
| Seating Shape: | Curved |
| Table / Seating: | Table and Seating |
| Table Height: | 800 mm |
| Table Shape: | Circular |
| Wood Type: | Hard Wood, Soft Wood |
Login
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
It’s designed to seat up to eight people around a central tabletop, making it ideal for social and collaborative outdoor environments.
The table features a hot-dip galvanised mild-steel frame and slats made from either externally stained hardwood or softwood; frames can also be powder-coated to any BS or RAL colour.
It is surface-mounted via base plates for easy and secure installation, with no need for ground excavation.
Yes, the hot-dip galvanised frame provides enhanced corrosion resistance and is ideal for parks, transport hubs, coastal paths, education campuses and other exposed settings. [baileystre...cene.co.uk], [externalwo...ndex.co.uk]
Choose between timber types (hardwood or softwood with external stain), fully galvanised frames or powder-coated finishes in any BS or RAL colour to suit scheme aesthetics.
ENQUIRY FORM