Sheffield Double Sided Scooter Rack
Sheffield Double Sided Scooter Rack
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
|---|---|
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 320 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated |
| Height: | 800 mm |
| Length: | 1050 mm |
| Material: | Steel |
| Mounting Options: | Surface Mounted |
| Number of Parking Spaces: | 20 |
| Single Tier / Two Tier: | Single Tier Rack |
| Single or Double Sided Configuration: | Double Sided |
| Tube Diameter: | 48 mm |
| Type: | Horizontal Rack |
Login
Please select your desired product configuration below.
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
The Sheffield Double-Sided Scooter Rack is manufactured from galvanised steel and can be finished with a durable powder coating, ensuring strength, corrosion resistance, and long-lasting outdoor performance.
The rack is designed to accommodate multiple scooters on both sides, providing high-capacity storage within a compact footprint.
Yes, the rack is engineered for outdoor environments, offering excellent weather resistance and durability thanks to its galvanised steel construction and protective finish.
This rack is ideal for schools, playgrounds, community spaces, and any location requiring safe and organised scooter parking.
The Sheffield Double-Sided Scooter Rack combines robust construction, space-saving design, and long-term durability, making it the ideal solution for architects, specifiers, and contractors seeking efficient and sustainable scooter parking infrastructure.
ENQUIRY FORM