Protect Cycle Stand
Protect Cycle Stand
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
|---|---|
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 139 mm |
| Height: | 820 mm |
| Length: | 750 mm |
| Material: | Stainless Steel Grade 304, Stainless Steel Grade 316, Wood |
| Mounting Options: | Root Fixed |
| Number of Parking Spaces: | 2 |
| Single or Double Sided Configuration: | Double Sided |
| Type: | Individual Stand |
| Wood Type: | Hard Wood |
Login
Please select your desired product configuration below.
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
It meets IWA 14‑1:2013 standards. The single core (V/1500 [M1]) withstands a 1,500 kg vehicle at 48 km/h; the dual core (V/2500 [N1G]) resists a 2,500 kg vehicle at the same speed.
The cycle stand is finished in brushed stainless steel (grade 304 or 316), features two Sapele timber bumpers, and is underpinned by a hot-dip galvanised steel impact core.
It measures 750 mm in length, 820 mm high above ground, and requires a 1,300 × 1,300 mm area with just 250 mm embedment in concrete foundations.
Customers can choose between a flat top or fully welded dome top to suit aesthetic requirements.
Yes—full technical datasheets, CAD (PDF/DWG), and impact-core test results are supplied for specification, coordination, and compliance checks.
ENQUIRY FORM