Parallel 42 Seating
LF Neutral Silver Metallic
LF Neutral Mercury Metallic
LF Neutral Bronze Metallic
LF Neutral Titanium Metallic
LF Neutral Gloss White
LF Neutral Gloss Black
LF Neutral Steel Metallic
LF Vivid Mango
LF Vivid Loll Navy Blue
LF Vivid Loll Leaf Green
LF Vivid Lemon
LF Vivid Chili
LF Vivid Forest
LF Vivid Loll Apple Red
LF Vivid Loll Sunset Orange
LF Architectural Fog
LF Architectural Onyx
LF Architectural Blue Ash
LF Architectural Terra
LF Architectural Dusk
LF Architectural Matte Black
LF Architectural Obsidian
LF Architectural Nutmeg
LF Architectural Sage
| Country of Origin: | United States of America |
|---|---|
| Depth: | 457 mm |
| Designer: | Brian Revoir |
| Finishing / Treatment: | Powder Coated |
| Height: | 457 mm |
| Landscape Forms Architectural Colours: | LF Architectural Blue Ash, LF Architectural Dusk, LF Architectural Fog, LF Architectural Matte Black, LF Architectural Nutmeg, LF Architectural Obsidian, LF Architectural Onyx, LF Architectural Sage, LF Architectural Terra |
| Landscape Forms Neutral Colours: | LF Neutral Bronze Metallic, LF Neutral Gloss Black, LF Neutral Gloss White, LF Neutral Mercury Metallic, LF Neutral Silver Metallic, LF Neutral Steel Metallic, LF Neutral Titanium Metallic |
| Landscape Forms Vivid Colours: | LF Vivid Chili, LF Vivid Clay, LF Vivid Forest, LF Vivid Lemon, LF Vivid Loll Apple Red, LF Vivid Loll Leaf Green, LF Vivid Loll Navy Blue, LF Vivid Loll Sunset Orange, LF Vivid Mango |
| Length: | 1702 mm, 1956 mm |
| Material: | Steel, Wood |
| Mounting Options: | Free Standing, Root Fixed |
| NBS Source Listed: | Yes |
| Planter Shape: | Angled, Straight |
| Seat Depth: | 457 mm |
| Seat Height: | 457 mm |
| Seat Length: | 1702 mm |
| Shape: | Angled, Straight |
| Weight: | 79 kg, 82 kg |
| Wood Type: | Hard Wood |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Please select your desired product configuration below.
£2,059.00
Excl. VAT£2,470.80 Incl. VAT
Installation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
Designed By:
Brian Revoir
Brian Revoir reinvents urban furniture with bold creativity and technical precision. His designs fuse durability with sculptural flair, transforming streets into dynamic spaces where innovation meets everyday life in unexpected, engaging ways.
FAQ
Parallel 42 offers straight, 30°/45° left and right angled, wedge, terraced bench modules, and planters—all freestanding or surface-mounted and combinable to frame spaces in countless layouts.
Frames are powder-coated carbon steel in a wide palette; hardwood seat surfaces are available in Ipe, Jarrah or Kebony®. Optional coined steel backs and arms are also featured.
Yes—the optional Illumination and Power Kit integrates warm LED lighting, a 20A GFCI receptacle and USB‑A/USB‑C ports for device charging.
Absolutely—its modular flexibility, premium materials and scalable configuration make it ideal for schools, plazas, campuses and transport hubs.
Planter modules enable greenery insertion to break up space and create social ‘rooms’, while terraced benches and flexible layouts foster varied uses and interactions.
ENQUIRY FORM