Noale Table
Noale Table
Its blend of robust construction, elegant simplicity and customisable materiality ensures the Noale Table sits confidently within high‑quality landscape schemes, delivering a dependable, low‑maintenance and visually coherent furniture element that enhances public spaces while meeting the technical expectations of designers, QSs, main contractors and urban planners.
CD PC RAL 2004
CD PC RAL 7012
CD PC RAL 3000
CD PC RAL 7001
CD PC RAL 6029
CD PC RAL 4009
CD PC RAL 1021
CD PC RAL 6005
CD PC RAL 5010
CD PC RAL 9007
CD PC RAL 6027
CD PC RAL 2002
CD PC RAL 6013
CD PC RAL 1013
CD PC RAL 3005
CD PC RAL 9006
CD PC RAL 9005
CD PC RAL 5013
CD PC RAL 3003
CD PC RAL 4005
CD PC RAL 6018
CD PC RAL 8017
CD PC RAL 7016
CD PC RAL 9010
CD PC RAL 5021
CD PC RAL 1028
| City Design RAL Colours: | CD PC RAL 1013, CD PC RAL 1021, CD PC RAL 1028, CD PC RAL 2002, CD PC RAL 2004, CD PC RAL 3000, CD PC RAL 3003, CD PC RAL 3005, CD PC RAL 4005, CD PC RAL 4009, CD PC RAL 5010, CD PC RAL 5013, CD PC RAL 5021, CD PC RAL 6005, CD PC RAL 6013, CD PC RAL 6018, CD PC RAL 6027, CD PC RAL 6029, CD PC RAL 7001, CD PC RAL 7012, CD PC RAL 7016, CD PC RAL 8017, CD PC RAL 9005, CD PC RAL 9006, CD PC RAL 9007, CD PC RAL 9010 |
|---|---|
| Country of Origin: | Italy |
| Depth: | 718 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated, Thermo Treated |
| Height: | 725 mm |
| Length: | 1750 mm |
| Material: | Steel, Wood |
| Mounting Options: | Surface Mounted |
| Number of Seats: | 6 |
| Table / Seating: | Table |
| Table Height: | 725 mm |
| Table Shape: | Rectangular |
| Weight: | 45 kg, 46 kg, 56 kg |
| Wood Type: | Hard Wood, No, Soft Wood |
Login
Please select your desired product configuration below.
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
The tabletop is available either in robust steel rod for maximum vandal‑resistance or in five hardwood or thermo‑treated pine slats for a warmer, more natural aesthetic.
All metal components are fully galvanised and coated with a thermosetting polyester powder finish, ensuring high resistance to corrosion, moisture, UV exposure and heavy public use.
Yes. Its steel structure, stainless steel fixings and secure ground‑fixing preparation make it highly suitable for parks, civic spaces, waterfronts, campuses and transport settings.
The table is supplied with pre‑drilled holes for mechanical ground dowels, enabling secure, anti‑theft installation and enhanced stability. (Dowels not included.)
Yes. It forms part of the wider Noale collection, allowing specifiers to match tables with benches, backless seating and coordinated design elements for cohesive public‑realm schemes.
ENQUIRY FORM