Loop Playfield
Loop Playfield
White
Red
Orange
Blue
Yellow
#15 Pastel Blue RAL 5024 Premium
#50 White RAL 9003 Premium
#13 Grey RAL 7015 Premium
#9 Purple RAL 4004 Premium
#2 Lime Green RAL 120 70 60 Standard
#16 Mokka Brown RAL 8028 Premium
#3 Orange RAL 2003 Standard
#4 Yellow RAL 1018 Premium
Recycled Plastic
#18 Olive Green RAL 6025 Premium
#11 Sandstone Premium
#17 Blue RAL 5010 Premium
#1 Red RAL 3020 Standard
| 2D DWG Available: | Yes |
|---|---|
| 3D DWG Available: | Yes |
| Colour: | Blue, Lime Green, Olive Green, Orange, Pastel Blue, Recycled Anthracite, Red, Sandstone, White, Yellow |
| Country of Origin: | Denmark |
| Depth: | 4800 mm, 10800 mm |
| Height: | 400 mm |
| Length: | 10800 mm, 18800 mm |
| Material: | Rotation Moulded Polyethylene |
| Mounting Options: | Free Standing |
| Out-Sider PE Colours: | #1 Red RAL 3020 Standard, #2 Lime Green RAL 120 70 60 Standard, #3 Orange RAL 2003 Standard, #4 Yellow RAL 1018 Premium, #9 Purple RAL 4004 Premium, #11 Sandstone Premium, #13 Grey RAL 7015 Premium, #15 Pastel Blue RAL 5024 Premium, #16 Mokka Brown RAL 8028 Premium, #17 Blue RAL 5010 Premium, #18 Olive Green RAL 6025 Premium, #50 White RAL 9003 Premium, Recycled Plastic |
| Planter Shape: | Straight |
| Recyclable: | Yes |
| Seat Depth: | 400 mm |
| Seat Height: | 400 mm |
Login
Please select your desired product configuration below.
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
Loop Playfield is made from rotationally moulded polyethylene with UV protection, ensuring durability, colour stability and low maintenance outdoors.
Yes, its robust construction and weather-resistant finish make it ideal for parks, campuses, plazas and commercial landscapes.
Yes, it is available in a wide range of vibrant colours to suit any design palette.
It can be surface-fixed or ballasted to ensure stability and meet anti-vandal requirements in public spaces.
Loop Playfield combines playful, contemporary design with durable materials and modular flexibility, creating inviting environments for interaction and placemaking.
ENQUIRY FORM