Lockerpod Dual
Lockerpod Dual
| Condition Upon Delivery: | Assembled |
|---|---|
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Cycle Parking Depth: | 725 mm |
| Cycle Parking Height: | 1100 mm |
| Cycle Parking Length: | 1595 mm |
| Depth: | 1000 mm |
| Gated: | Yes |
| Height: | 1350 mm |
| Integral Cycle Parking: | Yes |
| Length: | 2100 mm |
| Lockable: | Yes |
| Lock and Key Type: | Padlock |
| Lowest Roof Height: | 1153 mm |
| Material: | Low Density Polyethylene |
| Mounting Options: | Surface Mounted |
| Number of Parking Spaces: | 2 |
| Roof Type: | Monopitch Roof |
| Single or Double Sided Configuration: | Single Sided |
| Type: | Bike Locker, Individual Stand |
Login
£951.50
Excl. VAT£1,141.80 Incl. VAT
Installation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
The LockerPod Dual is designed for secure, weatherproof storage of two bikes and cycling accessories in residential, commercial, and public spaces.
It is made from recyclable low-density polyethylene (LDPE), UV-treated for durability and resistance to graffiti and weather damage.
The locker features stainless steel door hasps for padlocks and an internal option for a ground anchor to accept a D-lock or chain for enhanced security.
Yes, it comes fully assembled with four Rawl Bolt base fixings and installation instructions for quick setup.
Absolutely. The body is black as standard, and door colours can be customised to match your project’s design scheme.
ENQUIRY FORM