Live Seating
Live Seating
RAL 5021
RAL 1028
RAL 3005
RAL 1027
RAL 2002
RAL 1012
RAL 9005
RAL 6019
RAL 1021
RAL 8017
RAL 7001
RAL 7012
RAL 6027
RAL 4009
RAL 5013
RAL 7039
RAL 3000
RAL 4005
RAL 6018
RAL 7008
Corten Colour Matte Finish
RAL 9007
RAL 5010
RAL 9006
RAL 7035
RAL 1013
RAL 6020
RAL 5015
RAL 5024
RAL 7016
RAL 9010
RAL 2004
| Country of Origin: | Italy |
|---|---|
| Depth: | 590 mm |
| Designer: | Pio e Tito Toso |
| Finishing / Treatment: | Powder Coated |
| Height: | 820 mm |
| Length: | 1555 mm |
| Material: | Steel, Wood Polymer Composite |
| Metalco RAL Colours: | Corten Colour Matte Finish, RAL 1012, RAL 1013, RAL 1021, RAL 1027, RAL 1028, RAL 2002, RAL 2004, RAL 3000, RAL 3005, RAL 3012, RAL 4005, RAL 4009, RAL 5010, RAL 5013, RAL 5015, RAL 5021, RAL 5024, RAL 6018, RAL 6019, RAL 6020, RAL 6027, RAL 7001, RAL 7008, RAL 7012, RAL 7016, RAL 7035, RAL 7039, RAL 8017, RAL 9005, RAL 9006, RAL 9007, RAL 9010 |
| Mounting Options: | Free Standing |
| Seat Length: | 591 mm |
| Side Table: | Yes |
| Variant: | Seat, Side Table |
Login
Please select your desired product configuration below.
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
Designed By:
Pio e Tito Toso
Pio+TitoToso is an Italian design studio renowned for creating elegant, functional products and furniture. Their work blends innovation, sustainability, and refined aesthetics, delivering solutions that enhance everyday life and contemporary spaces.
FAQ
WPC (Wood Polymer Composite) seat boards with laser‑cut steel sheet side panels and painted steel tube reinforcements.
Approx. 1555 × 590 × 820 mm; installation is via threaded bars to the substrate.
Pio & Tito Toso, the Venice‑based design duo known for product and urban furniture collaborations.
Yes. The WPC surface and steel structure are specified for outdoor durability and low maintenance in parks, waterfronts and commercial landscapes.
Yes—LIVE is listed on Metalco’s product portal and distributor sites with data on materials, dimensions and fixing.
ENQUIRY FORM