KS2 Junior Goal Unit 107 (Netball)
KS2 Junior Goal Unit 107 (Netball)
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| Age Suitability: | 9-12 |
|---|---|
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
| Basketball Hoop / Netball Ring Height: | 2740 mm |
| Basketball or Netball: | Netball |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 400 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated |
| Goal Depth: | 400 mm |
| Goal Height: | 1000 mm |
| Goal Length: | 3200 mm |
| Goal Mouth Style: | Recess Goal |
| Height: | 2000 mm |
| Key Stage: | Key Stage 2 |
| Length: | 3200 mm |
| Material: | Steel |
| Mounting Options: | Root Fixed |
| Side Panels: | No |
| Upper Rebound Panel: | Yes |
| Upper Rebound Panel Height: | 1000 mm |
| Upper Rebound Panel Length: | 3200 mm |
Login
£3,881.00
Excl. VAT£4,657.20 Incl. VAT
Installation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
The unit has an overall height of 2000mm, width of 3200mm, depth of 400mm and a netball ring height of 2740mm.
Yes, it is designed specifically for children aged 7–11 and supports football, hockey and netball activities.
It is made from mild steel, fully galvanised and powder coated, offering excellent vandal resistance, structural integrity and long‑term weatherproofing.
Yes, it is available in a wide range of RAL colours, and optional features can be specified depending on project requirements.
It is designed in accordance with BS EN 15312 and EN 1270, ensuring compliance for free‑access multi‑sport use in schools and public play areas.
ENQUIRY FORM