Infant Picnic Bench
Infant Picnic Bench
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
|---|---|
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 1260 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated |
| Height: | 550 mm |
| Length: | 1800 mm |
| Material: | Steel |
| Mounting Options: | Surface Mounted |
| Top Type: | Games Top, Storage Top |
Login
Please select your desired product configuration below.
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
It features a galvanised steel frame and timber slats treated for outdoor durability, with a hinged tabletop for integrated storage.
Yes. Its child-friendly proportions, smooth edges and stable design make it ideal for nurseries, primary schools and playgrounds.
It is surface-mounted for quick and secure installation without deep excavation.
The integrated storage under the tabletop is designed for toys, books and learning materials, helping maximise outdoor space.
Yes. The bench’s open approach and safe proportions make it easy to integrate into accessible, child-friendly outdoor spaces.
ENQUIRY FORM