Hyde Seating
Hyde Seating
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
|---|---|
| Backrest: | No, Partial Length |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 410 mm, 589 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated |
| Height: | 450 mm, 470 mm |
| Length: | 1800 mm, 2400 mm |
| Material: | Wood |
| Mounting Options: | Surface Mounted |
| Number of Seats: | 4, 5 |
| Seat Height: | 410 mm |
| Wood Type: | Hard Wood, Soft Wood |
Login
Please select your desired product configuration below.
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
Hyde Seating comes in straight, curved, or full 360° configurations and can be specified with or without backrests, anti-skate studs, or armrests to suit any layout.
The product features treated timber slats and 5 mm mild steel box feet with galvanised and powder-coated finishes, available in softwood, Sapele, Iroko, or Cumaru timber.
The seating is surface-mounted via baseplates, enabling secure installation with minimal groundwork, perfect for public realm settings.
Yes, the steel base can be powder-coated in any RAL colour, offering seamless integration with architectural and landscape palettes.
This adaptable and durable seating solution is ideal for residential environments, schools, town centres, plazas, and any high-traffic public space.
ENQUIRY FORM