Horizontal Twin Secure Bike Locker
Horizontal Twin Secure Bike Locker
| Condition Upon Delivery: | Disassembled |
|---|---|
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Cycle Parking Depth: | 1800 mm |
| Cycle Parking Height: | 1170 mm |
| Cycle Parking Length: | 840 mm |
| Depth: | 1900 mm |
| Finishing / Treatment: | Powder Coated |
| Gated: | Yes |
| Height: | 1205 mm |
| Length: | 900 mm |
| Lockable: | Yes |
| Lock and Key Type: | Internal Lock with Key |
| Lowest Roof Height: | 1115 mm |
| Material: | Steel |
| Mounting Options: | Surface Mounted |
| Number of Parking Spaces: | 2 |
| Ral Colour: | RAL 1015, RAL 6005, RAL 7016 |
| Roof Type: | Flat Roof |
| Type: | Bike Locker, Individual Stand |
| Weight: | 99 kg |
Login
Please select your desired product configuration below.
£1,123.60
Excl. VAT£1,348.32 Incl. VAT
Installation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
It is designed for secure, weatherproof storage of two bikes in schools, workplaces, residential areas, and public spaces.
The locker is made from galvanised steel with a powder-coated finish for durability and corrosion resistance.
It features dual locking points for padlocks and a robust steel construction to provide maximum security.
Yes, it comes fully assembled with fixing options for quick and secure installation.
Absolutely. It is available in a range of powder-coated colours to suit your project’s design requirements.
ENQUIRY FORM