Holgate Seating
Holgate Seating
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
|---|---|
| Backrest: | Full Length, No |
| Backrest Depth: | 107 mm |
| Backrest Height: | 311 mm |
| Backrest Length: | 1800 mm |
| Backrest Recline Angle: | 12 ° |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 410 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated |
| Height: | 450 mm, 775 mm |
| Length: | 1800 mm, 2400 mm |
| Material: | Steel, Wood |
| Mounting Options: | Surface Mounted |
| Number of Seats: | 4, 6 |
| Planter Shape: | Straight |
| Seat Depth: | 410 mm |
| Seat Height: | 450 mm |
| Seat Length: | 1800 mm, 2400 mm |
| Wood Type: | Hard Wood, Soft Wood |
Login
Please select your desired product configuration below.
£393.75
Excl. VAT£472.50 Incl. VAT
Installation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
The Holgate range combines durable steel frames with timber slats, ensuring strength, sustainability, and visual appeal.
It is ideal for parks, plazas, campuses, and commercial developments, providing versatile seating and picnic solutions for public spaces.
The steel frame is zinc-primed and powder-coated in a choice of RAL colours, while the timber slats offer a natural, sustainable finish.
Yes, the powder-coated steel and treated timber ensure excellent resistance to weathering and vandalism, requiring minimal upkeep over time.
It combines contemporary design, robust construction, and sustainable materials, making it a trusted choice for architects and specifiers.
ENQUIRY FORM