Bradford Seating
Bradford Seating
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| Armrest: | Left and Right |
|---|---|
| Armrest Depth: | 64 mm |
| Armrest Height: | 174 mm |
| Armrest Length: | 442 mm |
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
| Backrest: | Full Length |
| Backrest Depth: | 70 mm |
| Backrest Height: | 390 mm |
| Backrest Length: | 2064 mm |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 447 mm, 490 mm |
| Height: | 450 mm, 840 mm |
| Length: | 1800 mm, 2000 mm |
| Material: | Stainless Steel Grade 304, Stainless Steel Grade 316, Wood |
| Mounting Options: | Root Fixed, Surface Mounted |
| Number of Seats: | 4 |
| Planter Shape: | Straight |
| Seat Depth: | 447 mm, 490 mm |
| Seat Height: | 450 mm |
| Seat Length: | 1800 mm, 2000 mm |
| Wood Type: | Hard Wood, Soft Wood |
Login
Please select your desired product configuration below.
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
Bradford benches are crafted from high-strength concrete, offering durability and weather resistance for outdoor use.
Yes, it is available in various sizes, colours, and finishes to suit your design requirements.
Absolutely. Its robust construction and low-maintenance design make it ideal for parks, plazas, and urban areas.
It is designed for secure ground fixing, ensuring stability and vandal resistance in high-traffic environments.
Its minimalist design, durability, and customisation options make it a premium solution for architects and specifiers.
ENQUIRY FORM