Boa Seating
Boa Seating
#15 Pastel Blue RAL 5024 Premium
#50 White RAL 9003 Premium
#13 Grey RAL 7015 Premium
#9 Purple RAL 4004 Premium
#2 Lime Green RAL 120 70 60 Standard
#16 Mokka Brown RAL 8028 Premium
#3 Orange RAL 2003 Standard
#4 Yellow RAL 1018 Premium
Recycled Plastic
#18 Olive Green RAL 6025 Premium
#11 Sandstone Premium
#17 Blue RAL 5010 Premium
#1 Red RAL 3020 Standard
| 2D DWG Available: | Yes |
|---|---|
| 3D DWG Available: | Yes |
| Colour: | Variant |
| Country of Origin: | Denmark |
| Height: | 1200 mm |
| Length: | 2400 mm |
| Material: | Rotation Moulded Polyethylene |
| Mounting Options: | Free Standing |
| NBS Source Listed: | Yes |
| Number of Seats: | 5 |
| Out-Sider PE Colours: | #1 Red RAL 3020 Standard, #2 Lime Green RAL 120 70 60 Standard, #3 Orange RAL 2003 Standard, #4 Yellow RAL 1018 Premium, #9 Purple RAL 4004 Premium, #11 Sandstone Premium, #13 Grey RAL 7015 Premium, #15 Pastel Blue RAL 5024 Premium, #16 Mokka Brown RAL 8028 Premium, #17 Blue RAL 5010 Premium, #18 Olive Green RAL 6025 Premium, #50 White RAL 9003 Premium, Recycled Plastic |
| Recyclable: | Yes |
| Seat Depth: | 400 mm |
| Seat Height: | 400 mm |
| Weight: | 43 kg |
Login
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
Boa is crafted from rotationally moulded polyethylene, offering durability, UV protection, and full recyclability.
Yes, they are available in a wide range of colours and modular configurations to suit any design concept.
Absolutely. Its weather-resistant, UV-stable, and impact-proof construction makes it ideal for parks, plazas, and urban spaces.
Boa can be securely fixed to the ground for stability and vandal resistance in high-traffic environments.
Its modular design, vibrant colours, and sustainable materials make Boa a standout solution for architects and specifiers.
ENQUIRY FORM