Ascot Junior Compound
Ascot Junior Compound
Galvanised
BSFG RAL 6001
BSFG RAL 7008
BSFG RAL 1013
BSFG RAL 7035
BSFG RAL 6027
BSFG RAL 2002
BSFG RAL 5015
BSFG RAL 5021
BSFG RAL 9005
BSFG RAL 3020
BSFG RAL 1023
BSFG RAL 2004
BSFG RAL 9006
BSFG RAL 1027
BSFG RAL 8017
BSFG RAL 7001
BSFG RAL 6018
BSFG RAL 6019
BSFG RAL 7039
BSFG RAL 8007
BSFG RAL 5024
BSFG RAL 9016
BSFG RAL 3005
BSFG RAL 4009
BSFG RAL 1028
BSFG RAL 5013
BSFG RAL 4005
BSFG RAL 7012
BSFG RAL 7016
| Additional Products included: | Optional |
|---|---|
| BSFG RAL Colours Palette: | Galvanised, BSFG RAL 1013, BSFG RAL 1023, BSFG RAL 1027, BSFG RAL 1028, BSFG RAL 2002, BSFG RAL 2004, BSFG RAL 3005, BSFG RAL 3020, BSFG RAL 4005, BSFG RAL 4009, BSFG RAL 5013, BSFG RAL 5015, BSFG RAL 5021, BSFG RAL 5024, BSFG RAL 6001, BSFG RAL 6018, BSFG RAL 6019, BSFG RAL 6027, BSFG RAL 7001, BSFG RAL 7008, BSFG RAL 7012, BSFG RAL 7016, BSFG RAL 7035, BSFG RAL 7039, BSFG RAL 8007, BSFG RAL 8017, BSFG RAL 9005, BSFG RAL 9006, BSFG RAL 9016 |
| Condition Upon Delivery: | Disassembled |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 2500 mm |
| Finishing / Treatment: | Galvanised, Powder Coated |
| Gated: | Yes |
| Height: | 2000 mm |
| Length: | 4000 mm |
| Lockable: | Yes |
| Lock and Key Type: | Padlock |
| Material: | Steel, Wood |
| Mounting Options: | Surface Mounted |
| Roof Type: | Flat Roof |
| Type: | Bike Shelter |
| Wood Type: | Soft Wood |
Login
POA
Price on applicationInstallation / fixing method
This Product can be customised with a range of optional fixtures. If you have any further bespoke requirements get in touch, our sales team will be happy to help.
FAQ
The Ascot Junior Compound is manufactured from heavy-duty steel with a durable powder-coated finish, ensuring strength, corrosion resistance, and long-lasting outdoor performance.
Yes, the compound features lockable gates and optional cladding panels to provide enhanced security and protection against theft.
It is suitable for schools, workplaces, transport hubs, and residential developments where secure and space-efficient cycle storage is required.
Absolutely. The enclosed design and robust materials offer excellent protection against rain and harsh weather conditions, keeping bicycles safe and dry.
The Ascot Junior Compound combines compact design, high-security features, and durable construction, making it the ideal solution for architects, specifiers, and contractors seeking premium cycle storage infrastructure.
ENQUIRY FORM